AM
Soru Sahibi
22 Ağustos 2016 18:01

OVER CA SEROZ ADENOKARSINIM

*** *** ** GENEL CERRAHİ BİYOPSİ: SEROZ ADENOKARSINOM *** *** **: TAH+BSO TOTAL OMENTEKNOMİ APENDEKTOMİ *** *** ** - *** *** ** KARBOLATİN + PAKLİTAKSEL *** *** ** - *** *** ** ALTUZAN + KARBOPLATİN + GEMZAR *** *** **: SECOND LOOK LAPOROTOMİ *** *** ** - *** *** ** CAELYX *** *** **: PARORTİK VE ADEZYONELİZİS AMELİYATI: 3 LENF NODU ÇIKARILDI. OVARİAN SEROZ ADENOKARSİNOM. CA *** *** ** ÖLÇÜLDÜ. *** *** ** - *** *** ** KARBOPLATİN + HAFTALIK TOPECAN * 22 GÜN VE 14 GÜN TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜYLE HASTANEDE YATILDI. CA *** *** ** ÖLÇÜLDÜ. BRCA 1 VE 2 MUTASON TESTİ YAPILDI. RASTLANILMADI. 1- BU KADAR YOĞUN KEMOTERAPİYE RAĞMEN CA 125 NEDEN DÜŞMEDİ ? 2- BAŞKA BİR KEMOTERAPİ ALSAK NE OLUR ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Tekrarlamış (nüks etmiş) ve standart tedavilere dirençli bir over (yumurtalık) kanseri ile karşı karşıyayız. Hastalığın evresi hakkında bir bilgi vermemişsiniz, fakat şu haliyle 4. evre bir hastalık izlenimi veriyor. 4. evre over kanserinde hedef hastalığı kontrol altında tutmak, yaşam sürelerini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmaktır. CA 125'i düşürmek bir hedef değildir, CA 125 hastalık gidişatının bir göstergesidir. Hastalık, mevcut tedavilere direnç geliştirdikten sonra tamamen tedavi etmek mümkün olmayacağı için CA 125'de kalıcı olarak normal seviyelere gelmeyecektir. Hastanın durumuna göre hala uygulanabilecek başka tedaviler mevcut olabilir, bunun için onkoloğunuzla görüşün.

25 Ağustos 2016 19:52