cs
Soru Sahibi
9 Ağustos 2016 14:02

Patoloji Sonucu

İyi Çalışmalar Hocam, Babam 61 yaşında kolon kanseri teşhisi konuldu.Yorumlama konusunda yardımcı olurmusunuz? KLINİK BULGULARI3239 S 16 ile beraber Çekum tümörSağ hemikolektomi Peritonektomi Omentektomi Splenektomi. Makroskopik olarak tarif edilen tümöral lezyondan hazırlanan kesitlerin incelenmesinde desmoplastik stroma içinde geniş müsin gölcükleri içinde tek hücreler şeklinde, Yapılan immünohistokimyasal incelemede tümör hücreleri MSH 2 (+), MLH 1 (+), MSH 6 (+), PMS 2 (+) saptanmıştır. Tümör serozaya ulaşmış ve visseral peritonu infiltre etmiş görünümdedir. Perinöral invazyon görülmüştür. Lenfovasküler embolüs izlenmiştir. Proksimal ve distal cerrahi sınırlardan hazırlanan kesitlerde tümöral proliferasyon izlenmemiştir. Perikolonik yağ dokudan diseke edilen 15 adet lenf nodunun 11 tanesi metastatik nitelikte, 4 tanesi reaktif niteliktedir. Perikolonik yağ dokuda fokal alanlarda tümör depozitleri izlenmiştir. Sağ diafram altı, sol üst diyafram altı, sağ alt periton, sol lateral periton kodlu materyallerden hazırlanan kesitlerin incelenmesinde fibroadipo dokular içerisinde müsin gölcükleri içerisinde tek hücrelerden oluşan tümöral proliferasyon izlenmiştir. Sağ diyafram altı kodlu materyalde ayrıca apendiks görülmüş olup hazırlanan kesitlerde tümöral infiltrasyon görülmemiştir. Kodlanmadan gönderien splenektomi materyalinde kapsül bütünlüğünün bozulduğu alanda kanama izlenmiş olup korunmuş alanlarda kırmızı ve beyaz pulpa ayrımı yapılabilmektedir.TANI:MÜSİNÖZ ADENOKARSİNOM, pT4N2bM1b, kolon, sağ hemikolektomi METASTATİK LENF NODLARI, 11 adet,perikolonik yağ doku, regional diseksiyon DENOKARSİNOM METASTAZI, Sağ diafram altı, sol üst diyafram altı, sağ alt periton, sol lateral periton kodlu materyaller, biyopsi REAKTİF LENF NODU, 4 adet, perikolonik yağ doku, regional diseksiyon APENDİKS VERMİFORMİS, sağ diyafram altı kodlu materyal, biyopsi RÜPTÜRE SPLENEKTOMİ, kodlanmadan gönderilen materyal, splenektomi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyat patoloji raporunda da detaylı olarak yazdığı gibi hastalığın patolojik evresi pT2N2bM1b; yani bu haliyle hastalık 4. evreye girmektedir. Fakat 4. evre de kendi içinde oligometastatik (az veya yakına metastaz yapmış) ve yaygın metastatik olarak 2'ye ayrılabilir. PET-Tomografi raporunuz olmadığı için babanızın hastalığının yaygın metastatik olup olmadığını bilmiyorum. Ama her halükarda ameliyat sonrası kemoterapi alması gereklidir. Detaylı bilgi almak isterseniz drozdogan adlı web sitemin 2. görüş bölümüne başvurabilirsiniz.

10 Ağustos 2016 17:26