an
Soru Sahibi
13 Temmuz 2016 10:03

sitoloji raporu sonucu hk

Mustafa bey merhaba öncelikle teşekkür ederi bizlere bu hizmetleri sunduğunuz için annem 55 yaşında meme kanseri ameliyat oldu şimdi kemoterapi görüyor. akcigerlerinde leke gördüler ve bronkoskopi yaptılar. sitoloji rapor sonucunda; ALINAN YER : Mediastinal lenf düğümü SİTOMORFOLOJİ: 4R ve 7 kayıtlı yaymalarda kanamalı zeminde izole hücreler halinde veya irregüler küçük tabakalar oluşturan tümöral gelişim izlenmektedir.tümörü orta büyüklükte hipekromatik nükleuslu ve belirgin küçük nükleole sahip atipik epitelyal hücreler oluşturmaktadır. 11L kayıtlı hiposelüler yaymalarda zeminde seyrek lenfosit vetümör kuşkusu uyandırır küçük bir epitelyal tabaka göze çarpmaktadır. HÜCRE BLOĞU: kesitlerde kan ve fibrin içine dökülmüş küçük solid tabakalar oluşturan epitelyal tümöral gelişim izlenmektedir. SİTOPATALOJİK TANI: malignite yönünden pozitif, mediastinal lenf nodları (4R,7) ebus iiab yaymaları ve hücre bloğu malignite yönünden kuşkulu, hiler lenf nodu (11L) ebus iiab yaymaları YORUM : bulgular adenokarsinoma metastazını telkin eder niteliktedir. primer tümör odağının (akciğer? meme?) belirlenebilmesi için immünhistokimyasal çalışma planlanmıştır. BRONŞ, bbb ALINAN YER SONUCU SİTOPATOLOJİK TANI : malignite yönünden negatif , bronş lavajı yaymaları

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Annenizin durumunu kısaca yazmışsınız ama ne sorduğunuzu yazmamışsınız.

21 Temmuz 2016 15:18