KB
Soru Sahibi
3 Haziran 2020 16:35

Retreatment ve sonrası

Hocam iyi günler, ben 20 yaşında bir üniversite öğrencisiyim dişlerim küçüklükten beri biraz zayıftır birçok diş tedavisi gördüm(başka bir sağlık sorunum yok). Küçüklükten yapılmış iki kanal tedavili dişim bundan 1 sene önce iltihaplandı, fistül dediğiniz oluşumdan vardı diş etimde, ağzımda sağda ve solda üstte olmak üzere iki tane, bir süre onlarla yaşadım derslerden dolayı gidemiyordum doktora, sonrasında öncelikle özel diş polikliniğine gittim, retreatment denilen tedaviyi yaptılar ancak geçmedi, bir süre sonra üniversitenin diş fakültesine gittim ve orada iki dişime de retreatment yapıldı. Ancak bir süre sonra sol taraftaki dişimde tekrar iltihap oluştu olacak ki yine fistül var şişip iniyor arada, sağ üst taraftaki dişimde ise yine şişlik var ancak o şişlik retreatment işlemi bittikten, doktoruma söylediğimden beridir var yani tam olarak diş etimde değil, diş etimin biraz daha üstünde yanakla birleştiği yerde. Doktorum röntgenlerde de bir sorun bulamamıştı hatta bahsettiğim şişliği görünce fark etmemişti ancak ben dilimle dokununca sert ve yuvarlağımsı bir kitleyi hissediyorum, dokunun altından beyaz şekilde görünüyor gibi sanki yani benimde bilgim yok fazla ne olduğu hakkında, malum şimdi virüsten dolayı da diş fakülteleri de sadece acil vakalara bakıyormuş ve bana dedikleri şey de, ağzım yüzüm şişmediği veya ciddi ağrı olmadığı sürece hastalara bakmadılarıydı. Sizce benim şuan sorunum ne ve ne yapmam lazım ? İnternette hoş olmayan şeyler yazıyor kan zehirlenmesi falan ancak ben bayadır bunlarla yaşıyorum bir sıkıntım olmadı, hemen acil tedavi edilmesi gerekir mi ve o sağ tarafta olduğundan bahsettiğim şişlik ne olabilir sizce ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Dt. Abdulkadir Özşahin
Diş Hekimi , Endodonti (Kanal Tedavisi)

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Dişlerinize bi kaç defa tedavi yapılmış ve şikayetleriniz tam anlamıyla geçmemiş gibi. Doğru teşhis için sizi muayene etmemiz ve dişlerinizden tomografi almamız gerekir. Tomografi 3 boyutlu ve ayrıntılı dişlerin kanal yapısının incelenmesinde kullanılan ileri bir görüntüleme tekniğidir. Sizden daha önceki alınan röntgenler 2 boyutlu olduğu için dişinizde bir sıkıntı varsa net görünmeyebilir.

3 Haziran 2020 17:29