GH
Soru Sahibi
11 Haziran 2016 01:44

Rahim ağzı kanseri

Hocam şimdiden tesekkur ederim zor durumda kaldım son çare size geldim sevgilim rahim ağzı kanseri 2. Evre basında tedavi görmüyor kemoterapi istemiyor sonu olmayan bir iliskimiz var ama ben onu yalnız bırakmak istemiyorum sorum şu iliskiye girmeyi ikimizde cok istiyoruz ama ben korkuyorum korkma sebebim bildiginiz uzere rahim ağzı kanserinin en buyuk sebebi hpv virüsü ama sevgilim genetik olarak kanser oldugunu söylüyor teyzeleri ve dayılarında da çeşitli kanserler oldugunu söylüyor teyzesinin birisinin rahim ağzı kanserinden dolayı vefat ettiğini söylüyor tedaviyi kabul etmeme sebebi teyzenin hastalık sürecinde bir cok seye şahit olmak . Bana bulaşıcı Bir hastalığının olmadigini söylüyor ama ben korkuyorum korkmamla beraber onu da cok seviyorum iliskiye girmek sorun olur mu ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Human papillomavirus (HPV) enfeksiyonu rahim ağzı kanserinin temel nedenidir ve rahim ağzı kanserli hastların %99.7'sinde HPV virüsü tespit edilebilir. Kaynak: Human papillomavirus is a necessary cause of invasive cervical cancer worldwide. AUWalboomers JM, Jacobs MV, Manos MM, Bosch FX, Kummer JA, Shah KV, Snijders PJ, Peto J, Meijer CJ, Muñoz N. SOJ Pathol. 1999;189(1):12.

14 Haziran 2016 11:29