YA
Soru Sahibi
16 Ocak 2018 10:55

periportal bölgede lenf nodu

hocam iyi günler. annem kasığındaki ceviz büyüklüğündeki şişlik için kontrastlı tomografi çekinmişti doktor fıtık dedi birde bu sonuçlarda periportal bölgede ve pankreas başı komşuluğunda büyüğü 20*10 mm boyutlarında olmak üzere birkaç adet lenf nodu izlendi yazıyor doktor bunun için sintigrafi çekilecek dedi sonuçları henüz çıkmadı ama biz biraz endişeliyiz bunun tehlikeli olma durumu var mı?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

KASIKTAKİ CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ LEZYONUN LENF NODU VEYA FITIK OLARAK AYRILMASI KOLAYDIR, DOKTORUNUZ FITIK OLARAK BELİRTMİŞ ZATEN. TABİİ BURADA ÇIKAN PERİPANKREATİK BÖLGEDEKİ >1CM.LİK LENF NODLARININ AYDINLATILMASI ÖNEM OLUŞTURMAKTA. SORGULAMA, MUAYENE, KAN DEĞERLERİ VE GEREKİRSE PET CT BU KONUYU AYDINLATABİLİR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM. EN İYİ KARARI HEP SÖYLEDİĞİM GİBİ, SİZİ DİNLEYEN VE TETKİKLERİ PLANLAYAN DOKTORUNUZ VERECEKTİR.

21 Ocak 2018 23:08