RF
Soru Sahibi
1 Şubat 2018 16:56

Koltuk altı lenf

Hocam iyi günler dilerim.Benim yaklaşık 5-6 aydır lenf bezleri sorunum var özellikle koltuk altındakıler sürekli büyür küçülür.Sorum şu ki lenf bezleri kötü hastalıklarda şişlik inermi? yani böyle büyüyüp küçülmesi neden acaba? Ultrasonda memede bir şey çıkmadı ve koltuk altı incelendi defalarca hep reaktif lenf bezi çıktı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İYİ GÜNLER, GENEL OLARAK OLARAK MALİGN YANİ KANSERE BAĞLI DURUMLARDA LENF BEZLERİNİN SPONTANE KÜÇÜLMESİNİ PEK BEKLEMEYİZ VE ÇOK HIZLI BÜYÜYÜP YİNE KÜÇÜLEN BEZELERDE MALİGNİTE ŞÜPHESİNDEN BİRAZ UZAKLAŞILIR (EN HIZLI BÜYÜYEN TÜMÖRLERİN BAŞINDA BURKİTT LENFOMA GELMEKTE O DA ORTALAMA 26 GÜNDE 2 KATINA ÇIKMAKTA). SİZDEKİ SORUNUN PEK KÖTÜ BİR HASTALIKLA BAĞLANTILI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. BELKİ KIL KÖKÜ-TERBEZİ İLE İLGİLİ ENFEKTİF DURUMLAR OLABİLİR. HEP SÖYLEDİĞİM GİBİ, YORUMLARIM SADECE SİZDEN GELEN SORULARA GÖRE OLMAKTA. EN İYİ VE EN DOĞRU KARARI SİZİ GÖREN, TETKİKLERİ İSTEYEN VE YORUMLAYAN HEKİMİNİZ VERECEKTİR.

2 Şubat 2018 09:30