KM
Soru Sahibi
3 Haziran 2016 15:31

Pankreas Timörü

Merhaba Hocam 68 yaşındaki babamın 15 gün önce pankreas kanseri teşhisi ile cerrahi işlem yapıldı.Patoloji sonucu olarak.TANI: Kötü diferansiye adenokarsinom;Pankreas,distal pankreatektomi. Adenokarsinom metastazı(1/10);Peripankreatik lenf nodları. Patoloji YORUMU:Tümörün en büyük boyutu 8 cm olup,peripanreatik yağ dokusuna uzanım göstermektedir.Pankreas cerrahi sınırı salimdir.Perinöral ve lenfovasküler invazyon yoktur.Peripankreatik bölgeden disseke edilen 10 adet lenf nodundan 1 tanesi metastaz vardır. Hocam bu sonuçlardna sonra ne yapmamız lagzım doktorumuz kemoterapiyi gerek görmedi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Lenf bezine yayıldığı için bölgesel ilerlemiş bir pankreas kanseri ile karşı karşıya olduğumuzu görüyorum. Size kemoterapiyi önermeyen ameliyatı yapan cerrah mı ya da tıbbi onkoloğunuz mu, yoksa kemoterapi önermemesinin başka nedeni var mı bilmiyorum. Ama bu durumda kemoterapi önerilmektedir.

4 Haziran 2016 10:22