DD
Soru Sahibi
7 Mayıs 2021 02:08

Otoimmün hastalığın durumu ve aşı

Merhaba, 22 yaşında öğrenciyim. Raynaud sendromum var ve takibe alındım her sene testler yaptırmam gerekecekmiş. Ana ve fana testlerim hep pozitif 1:640 titre dfs70 pozitif olarak izlendi. C3, c4 anti ds dna, anti sm gibi tahliller normal (-) sonuç verdi. Ayrıca ilaç kullanmama rağmen düzelmemiş olan ve kullanmaya devam ettiğim kansızlığım, reflüm, ağza kan gelmesi (endoskopi önerildi) gibi şikayetlerim var. Benim size sormak istediğim ise bu sonuçlara göre otoimmün hastalığın lokalize veya sistemik olup olmadığını söyleyebilir miyiz ve hangisidir? Ayrıca negatif olan testlerin sonuçları (anti sm, anti ds dna vb.) ileride pozitife dönebilme olasılığı var mıdır? Aşı önceliği verilmiş ama olmaktan da çekiniyorum açıkçası hangi aşıyı önerirsiniz? Çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler dilerim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Deniz Hanım, Sistemik değerlendirme yaparken sadece romatizmal tetkikleri değil, bulgularınız, muayeneniz ve diğer tüm tetkikleri de göz önüne alıyoruz. Bu açıdan sadece bu verilerle değerlendirme yapmak doğru olmaz. Şu anda farklı aşılar hakkında veriler, avantaj ve dezavantajlar çok da net değil. Henüz veri toplanma aşamasında olduğumuz söylenebilir. O açıdan önerilen ulaşabildiğiniz ilk aşının yapılması yönünde.

7 Mayıs 2021 09:45