7 Aralık 2016 22:15

ossifikasyon

merhaba hocam 17 yaşındayım clavicula kemiğimde bi ağrı vardı çıtlama sesi geliyodu ortapediye gittim tomografi çekildi sonucumda klavikula medial uç anterior superior kesimde epifiz ossifikasyonu izlenmektedir bu düzey metafizinde ince sklerotik cidarlı 3x2 mm boyunda hafif lusen alan (fibroz kortikal defekt ?) diğer alanlarda belirgin patolojik izlenmedi yazmakta diğer kemik yapı ve çevre yumuşak dokular doğaldır yazmakta bu tam olarak ne anlama gelmekte ve tedavisi nasıl yapılmaktadır

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Kemiğin oluşmasında oluşan bir boşluk (defekt) oluşması veya gelişmesinde tam olgunlaşamamasıdır .kemiğin kabugunun zayıflaması veya olgunlaşaması sonucu oluşabilir.. kemiğin içerisinde oluşan iyi karakterli kisttir. Çok çok nadiren ağrı oluşturur. Çok nadiren kemik duvarını incelterek kırık oluşturabilir. Takip yeterli olmaktadır. sizin ki gibi tesadüfen tespit edilmektedir. Büyük kısmı ise ameliyat gerektirmez. Bir şey yapmaya gerek yoktur. Kendiliğinden de ''defekt'' kapanabilir.

7 Aralık 2016 22:48