ÖM
Soru Sahibi
26 Mayıs 2016 17:21

opera endometrium leomiyo sarkom

merhaba hocam. annem kasim 2015 te uterus endometrium leomiyo sarkom gelismesinden dolayi ameliyat oldu. rahim yumurtaliklar ve kasik lenf bezleri alindi. tumor evre 1 b cikti. 4 kur koruyucu kemoterapi gordu. kemoterapi sonrasi batin ve toraks bt sonuclari normal cikti. kemoterapi mart ayinin 20 sinde bitti. kontrole gittigimizde doktor servisks bolgesinden biyopsi aldi. biyopsi sonucu pozitif geldi. alt ust batin tomografi ve toraks tomografi istedi. alt ust batin bt normal sinirlarda gelirken toraks tomo raporunda sol akcigerde daginik yerlesimli buyugu lobda yaklasik 18 mm biyutunda olan noduler dansite artislari izlenmektedir takibi onerilir diye raporlanmis. ne yapmamiz gerekiyor hocam. patolojiye gore pelvis bolgesinde de mevcut. ne yapmamiz gerekiyor hocam. konustugumuz hekim prognozu pek iyi degil dedi. sizin fikriniz nedir.?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Uterus leiomyosarkomu (LMS) nadir görülen ve agresif bir kanser türüdür. Sizin durumunuzda hastalık ideal bir cerrahi ve adjuvan (koruyucu) kemoterapi sonrası nüks etmiş gözükmekte. Akciğerdeki lezyonun biyopsi ile kanser metastazı olduğu kesinleşirse "lokal ablatif tedaviler" düşünülebilir. Daha önce bir basamak kemoterapi uygulanmış, LMS'de 2. basamak kemoterapi net değildir. Ameliyat patolojisinde hormon reseptör-pozitifliğine bakılıp, duruma göre hormon blokajı yapılabilir. Saygılarımla...

27 Mayıs 2016 17:00