KM
Soru Sahibi
29 Şubat 2016 11:39

Omuz çıkığı

Hocam merhaba, 32 yasında bayan öğretmenim. Üst üste tekrar eden bir vurma hareketinde önce omzumun yerinden oynadığını hıssettım, 5-10 dakika sonra aynı hareket ile omzum yerinden çıktı, özel bir hastanede anestezi altında yerine oturtuldu. Velpo bandaj ile 3 hafta beklemem gerektiği söylendi. Su an kolum sargıda. Çıkıktan sonraki 12. Günde çektirdiğim emar sonuçlarım şu şekilde; akromion tip 2 konfigürasyonundadır. eklem hipertrofik görünümde olup komşuluğu seviyesinde supraspinatus kas tendonuna bası (impingement ) izlenmistir. Humerus posterosuperior kesimde kemik iligi ödemi izlenmistir. Subkorokoidal subakromial-subdeltoid bursalarda ve eklem araliginda sivi artisi saptanmistir. Aksiller poşta sıvı izlendi. Anteroinferior labrumda bankart lezyonunu düşündüren görünüm mevcuttur. Biceps braki kasın uzun başı tendonu etrafında proksimalde fokal sıvı koleksiyonu (tenosinovite sekonder ?) izlenmiştir. Supraspinatus tendonunda 2 mm kalınlıkta artiküler yüzey parsiyel yırtık görünümü izlendi. Rototor manşeti oluşturan diğer tendonlar tabidir. Sayın hocam bu sonuçlara göre önerdiğiniz tedavi planını öğrenebilir miyim? Ameliyat gerekirmi ya da fizik tedavi ile bu şekilde çıkık tekrarı olmadan hayatıma devam etmem mümkün mü? Belirtilen lezyonlara göre çıkık mutlaka tekrarlar mı? İlginiz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

yukaridaki sayılanlara bakılırsa yeniden çıkma ihtimali var. Tekrarlayan Omuzda çıkıklarında cerrahi tedavi daha ağırlıklıdir.

29 Şubat 2016 16:04