DS
Soru Sahibi
22 Nisan 2021 00:36

Oğlum konuşmuyor

Hocam ıyi geceler benim oğlum 23 aylık ve baba dışında kelime konuşmuyor anlaması ve yapmasi gayet çok güzel bizim bu konuda yardımınıza ihtiyacımız var

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar Selma hanım.. Bu gibi konuşma gecikmesi zihinsel, cinsiyet, genetik ( ör:anne,baba,kardeş vs ailede başka geciken konuşma) olabileceği gibi başka nedenlerde olabilir. Öncelikle sabırlı olun, çocuğunuzu konuşması için zorlamayın. İsteklerini sözel olarak ifade edebilmesi için fırsatlar yaratmalısınız. Tablet, TV gibi hızlı geçişlerin olduğu medya araçlarıyla vakit geçirmesini kesinlikle engellemelisiniz. Bunun yanında çocuğuzla konuşun. Mesela giyinirken, yemek yerken yaptığınız işlerine ona anlatın. Daha uzun süre ve verimli vakit geçirin. Konuşurken göz teması kurun ve kelimeleri daha açık net bir şekilde söyleyin. Bebeksi konuşmayın mesela . Böylece siz konuşurken kelimeyi dudaklarınızdan görecek ve açıkça işitecektir. Bunun yanında dil gelişimini destekleyici oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte resimli kitaplara bakıp hikayeyi sesli anlatabilirsiniz. Gelişim dönemleri bir bütündür. Örneğin sosyal açıdan eksikse dil gelişimini de etkiler. Bu yüzden çocuklarla bir araya getirebilirsiniz. Son olarak çocuğunuzu koşulsuz sevin, aile içi iletişiminiz iyi olsun. Sizin konuşmalarınızı, hareketlerinizi mıknatıs gibi çeker. Unutmayın ki çocuk oyun hamuru gibidir. Siz ona hangi şekli verirseniz onu alır.

22 Nisan 2021 09:06
DS
Soru Sahibi

Teşekkür ederim aysenur hocam bu arada kahramanmaraştaysiniz size gelmeye calisalim

23 Nisan 2021 02:36

Elbistandayım

23 Nisan 2021 08:42

Rica ederim Elbistandayım

23 Nisan 2021 08:44