AF
Soru Sahibi
17 Ağustos 2021 23:48

Çocuk gelişimi

10 ayy bı oğlum var hala ayakların üstüne basmıyor ve emeklemiyo yüz üstü yatıp ayaklarıni sürekli yere vuruyor . Bide ağzına hiç bisey götürmüyor hocam istemiyo

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar 😊 Çok hareketli olmayan fakat sağlıklı, normal olan birçok bebek vardır. Bu bebekler kendilerinden daha hareketli bebekleri izleyip takip ederler ve onların yaptıklarını, çevrede neler olup bittiğini anlamaya çalışırlar. Emekleme ya da yürüme süresi çocuklarda farklılık gösterebilmektedir. Yürüme yaş aralığı 12-18 ay olarak görülmektedir. Her bebeğin gelişimi kendine özgüdür. Birden emeklemeye başlayabilir ya da hiç emeklemeden yürüyebilirler. Bakın tekrar ediyorum hiç emeklemeden de yürüyebilirler. Tavsiyem endişe etmememizdir. Bebeğinize zaman vermenizdir. Onunla oyunlar oynayabilir bacaklarını kullanarak minik spor hareketleri yaptırabilirsiniz. Ellerine tehlikeli olmayan fakat ilgisini çekecek oyuncaklar verebilirsiniz. Bunları yaparken de onunla konuşun bu hem dil gelişimine hemde psikomotor gelişimine katkı sağlayacaktır. Sağlıklı günler dilerim..

18 Ağustos 2021 12:02
AF
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam 🙏🙏

18 Ağustos 2021 12:04

Rica ederim

20 Ağustos 2021 11:09