23 Kasım 2017 20:01

Mide kanseri

Hocam iyi günler babam mide kanseri hastalık karacigere yayılmış bunu yok etmek için biyopsi yapılması gerekiyormuş acaba nasıl yapılıyor herhangi bir yan etkisi var mıdır bıçak altına yatan hastalarda kanser hızla yayılıyor diye bilgi aldım ne kadar doğrudur şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

GÜNAYDIN, ŞİMDİ ÖNCELİKLE BİOPSİ, HASTALIĞIN GERÇEKTEN TÜMÖR MÜ, TÜMÖRSE HANGİ TİP TÜMÖR OLDUĞU (ÖRNEĞİN TÜMÖR TİPİ STROMAL TÜMÖRSE GÜNLÜK TEK BİR HAPLA ÇOK İYİ SONUÇLAR ELDE EDİLEBİLİR) AÇISINDAN ÖNEMLİ. TEDAVİ İÇİN GEREKLİ İLAÇLARIN ÖDENMESİ İÇİN PATOLOJİK TANI ŞART VE BUNUN İÇİN BİOPSİ ALINMASI GEREKLİ. SİZİN İÇİN, EĞER MİDE DE BİR LEZYON GÖRÜLÜYORSA, ENDOSKOPİ İLE BASİTÇE ALINABİLİR. TÜMÖR HASTANIN VE HASTALIĞIN DURUMA UYGUNSA VAZGEÇİLMEZ TEDAVİ YÖNTEMİDİR. GEREKTİĞİ ZAMANDA HASTA, UYGUN CERRAHİ YÖNTEMLERLE AMELİYAT EDİLMELİDİR. BUNUN KARARINI DA SİZİ GÖREN CERRAHINIZ VE ONKOLOĞUNUZ BİRLİKTE KARAR VERECEKTİR. GEÇ KALMADAN KESİN TANI İÇİN BİOPSİ YAPTIRINIZ DİYE ÖNERİRİM.

24 Kasım 2017 09:12