AE
Soru Sahibi
3 Mart 2016 15:36

Metastatik testis tümörü embriyonel karsinom

Hocam merhabalar, tümörden dolayı sağ testisim alındı, pataloji sonucu embriyonel karsinom afp ve hcg negatif ve vasküler invazyon yoktu. Ped sonucu ana damar çevresinde biri 22mm diğeri 8mm olmak üzere 2 adet lenf düğümünde metastaz olduğu görüldü. Kanda tümör belirteçleri hem ameliyat öncesi hem de sonrası normaldş. 4 kür bep planlandı, 2. Kürden sonra yapılan pet değerlendirmesinde tam remisyon sağlandığı görüldü. 2 kür daha bep verilip 4 küre tamamlandı. Tedavi sonrası kontrolde tomografi çekildi ve herhangi bir lezyon saptanmadı fakat afp 33 ng/ml çıktı. Her ay yapılan kontrollerde düşüş eğilimi içinde ve 3 ay sonra 13 ng/ml oldu. Yine 3 ay sonunda tomografi çektirdik ve şuan sonucunu bekliyoruz. Hocam biraz uzun oldu ama affınıza sığınarak benim sizden öğrenmek istediğim, bilgilerinize ve tecrübelerinize dayanarak benim durumumda bu şartlarda hastalığın tekrar etme olasılığı nedir? Eğer olur ise tedaviye aynı yanıt tekrar sağlanabilir mi? Şimdiden çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Emre Bey. Öncelikle çok geçmiş olsun. Gayet başarılı bir tedavi dönemi geçirmişsiniz ve anladığım kadarı ile takipleriniz de uygun şekilde yapılıyor. Testis tümörlerinde hastalığın tekrarlama ihtimali %5-10 civarında olmakla birlikte, bu oranlar kişiden kişiye ve tümörün tipine göre farklılıklar göstermektedir. Hastalık tekrarlarsa da çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Saygı ve sevgi ile..

3 Mart 2016 21:36