KF
Soru Sahibi
13 Mart 2018 12:12

Mesane kanseri

Merhaba,annem mesane kanseri sebebi ile kemoterapi alacak ve bu süreçte bitkisel olarak ökse otu çayının faydalarını araştırdım ama yinede bir uzman tavsiyesi almak en doğrusu diye düşünüp buraya yazdım,sizce nasıl bir yol izlemeliyim bu süreçte ve bu cayın gerçekten bir faydası olurmu Saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Pelin Altınok
Radyasyon Onkolojisi

merhaba. çok geçmiş olsun. kullanmak istediğiniz ilaç iscador mu, bilemedim. ancak ökse otu bizim en çok güvendiğimiz 'faz 3 randomize' denilen en üst düzey güvenilirliği olan çalışmalara konu olmamıştır. yapılan çalışmalar genellikle laboratuvar ortamında, hücre kültürlerinde yapılmış (faz 1 laboratuvar çalışması). bu çalışmalarda kemoterapiyle olumsuz etkileşim görülmemiş. hatta yüksek doz ökse otu ile daha iyi sonuç alınmış. ancak bu yüksek doz insana verildiğinde ne olur, bilemeyiz. kanamaya, tansiyonda değişikliklere yol açması mümkün. insanlarda genellikle ameliyat, radyoterapi, kemoterapi vs bittikten sonra koruyucu olarak kullanılmış. bu hastaların genel gidişi daha iyi olmuş, ama bu çalışmalar da gözlemsel çalışmalar. yani istatistiki değeri düşük. naçizane önerim, eğer kan sulandırıcı, tansiyon ilacı, antidepresan kullanmıyorsa, tedavileri tamamlandıktan sonra kullanabileceği yönünde. ama güvenilir bir ekstre bulmalısınız. bitki galiba nisan ayında toplanmalı ve asla meyvesi tüketilmemeli. insanda ölümcüldür. daha detaylı bilgi ve klinik öneri için bezmialem vakıf üniversitesi'nde fitoterapi merkezine başvurabilirsiniz. acil şifalar dilerim.

23 Nisan 2018 15:37