ÇG
Soru Sahibi
7 Ekim 2018 00:36

Beyin tümörü

Merhaba hocam oğlum 17 yaşında 15 gün önce beyin ameliyatı oldu tümörün tamamı çıkarıldı patoloji sonucu geldi anaplastik astrasitoma evre 3 kemoterapi ve radyoterapi önerildi tedaviye cevap alırmıyıź ne yapmamız gerekiyor iyileşir mi simdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Pelin Altınok
Radyasyon Onkolojisi

Gülşah Hanım, çok geçmiş olsun. standart olarak kemoterapi ve radyoterapi yapılmasına rağmen, bu türde patoloji raporunda verilen bazı genetik-moleküler bilgiler bize hastalığın tedaviye ne kadar cevap vereceği hakkında bilgiler veriyor. tedaviye yanıt alınır ancak hastalığın nüks etmesi sık görülen bir durumdur. ayrıca derece 3 iken nüks ettiğinde derece 4'e dönüş olabilir. yapılan çalışmalarda tedavilere iyi yanıt verecek moleküler özellikleri gösteren hastalar ortalama 8-9 yıl yaşıyorlar. beyin tümörü ile yaşamak ailece oldukça yıpratıcı bir süreçtir. naçizane önerim, her aşamayı sağlıkla atlatmasını dilemenizdir. ameliyatı iyi sonuçlanmış. umarım radyoterapi ve kemoterapi sürecini de sorunsuz atlatır ve sonra takip dönemine geçebilir. inşallah tedavi sonuçları bazı çok iyi giden hastalarımız gibi olur... kolaylıklar dilerim.

7 Ekim 2018 23:17