ST
Soru Sahibi
2 Mayıs 2009 13:49

Merhabalar değerli doktorum ben 4.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş ve sol m

Merhabalar değerli doktorum ben 4.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş ve sol memesi mastektomi olmus suan saglıgımda coksükürki hiçbir problem olmayan 50 yasında bir bayanım.27 yasında kızım var ve risk altında oldugunu biliyorum ve endişeleniyorum.Bu riskleri kıızm için en aza nasıl indirebiliriz ve bunun için bize önerileriniz nelerdir ?Endişelerimden kurtulmam için bana yol gösterirmisiniz. Teşekkürler ve işlerinizde kolaylıklar dileirm efendim..

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Güney
Pratisyen Hekimlik

Öncelikle geçmiş olsun. Meme kanseri genetiğnde rol oynayan BRCA 1 ve BRCA 2 gen mutasyonlarının kızınızda ve sizde olup olmadığını tespit ederek kızınızında ilerdeki yaşamında meme kanseri olma ihtimali artmışsa daha sık muayene, mamografi ve USG (tabiki yaşına uygun yöntem) takip edilmesi uygun olacaktır.

3 Mayıs 2009 07:19