DA
Soru Sahibi
18 Haziran 2009 10:56

BİR ÇOCUĞUM OLDU SMA TESPİT EDİLDİ VE 5 AYLIKKEN VEFAT ETTİ. İKİNCİ ÇOCUK

BİR ÇOCUĞUM OLDU SMA TESPİT EDİLDİ VE 5 AYLIKKEN VEFAT ETTİ. İKİNCİ ÇOCUK 5 AYLIKKEN ANNE KARNINDA İKEN DÜŞTÜ. GENETİK OLARAK EŞİM VE BEN TAŞIYICI İMİŞİZ. YENİ BİR BEBEK DÜŞÜNÜYORUZ AMA YİNE ENDİŞELERİMİZ VAR. NASIL BİR YÖNTEM UYGULAYABİLİRİZ. NEREYE GİTMEMMİZ LAZIM. YAŞIMIZ 28.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Güney
Pratisyen Hekimlik

Otozomal resesif dediğimiz kalıtım özelliği gösteren SMA hastalığında hasta çocuk sahibi olma ihtimaliniz %25 taşıyıcı (yani siz ve eşiniz gibi)çocuk sahibi olma ihtimaliniz % 50 normal çocuk sahibi olma ihtimaliniz %25 . Bu yüzden benim önerim gebelik oluştuktan sonra CVS veya Amniyosentez yaptımanız , elde edilecek materyalinin SMA nın moleküler tanısını yapan bir merkezde değerlendirilmesi.

23 Haziran 2009 08:08