GA
Soru Sahibi
30 Nisan 2009 13:44

merhaba,gebelik planlamaktayım. rutin goz muayenesinde doktora gittigimde (

merhaba,gebelik planlamaktayım. rutin goz muayenesinde doktora gittigimde (herhangi bir sikayetim yoktu, 2 derece miyopluk var) sag gozumde salyangoz tipi retina dejenerasyonu oldugunu belirtti, kalıtımsalmiş,sol gözde sorun yok, ailemde bu dejenerasyondan dolayı goremeyen yok, 6 ayda bir kontrol ettirmemi belirtti, suanda lazere gerek gormedi. Dogum yapacagim zaman sezeryan olmamin iyi olacagını soyledi.Bu genetik bir hastalıksa hamile kalmadan bebekte olmaması için önlem alınabiliniyor mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Güney
Pratisyen Hekimlik

Salyangoz tipi (snail-track) retina dejenerasyonu(Lattice Dejenerasyonu) Herediter ve Malformasyonlarla İlgili Retina Dekolmanlarından birisidir.Kalıtım paterni göz önünde bulundurulduğunda sizin doğacak bebeklerinizde hastalığın görülme riski yüksek. Bu genetik bir hastalık olsada pek çok genetik hastalıkta olduğu gibi hamile kalmadan bebekte olmaması için alınabilecek önlem şimdilik yok. Bu yüzden doğacak bebeğinizde erken tanı konulup tedavi planının belirlenmesi şu an itibarı ile alınabilecek en iyi önlem.

1 Mayıs 2009 00:22