HM
Soru Sahibi
24 Temmuz 2011 00:32

merhaba hocam öncelikle şimdiden teşkkür ederim. Ben 22 yaşında bir erkeğim

merhaba hocam öncelikle şimdiden teşkkür ederim. Ben 22 yaşında bir erkeğim yaklaşık 1 seneden fazladır hpv virsüne sahibim ilk siğil çıktı yaktırdım sonrasında yarısı tekrar tekrarladı onlarıda yaktırdım. benim sorum şu hocam yarın öbür gün evlendiğimde karıma kesin geçicek mi geçerse kesn kanser mi olcak bu hastalığım yüzünden evlenmemem mi gerekiyor kafayı yemek üzereyim hocam ne olur beni aydınlatın

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cemal Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

hpv bu virüsün bazı tipleri (tip 8,16,18,31) yüksek oranda kansere yol açar. bu virüs cinsel yolla geçer. eğer sizdeki virüs tipleri yukardaki yüksek riskli virüslerden ise eşinize geçebilir ve kansere yol açabilir. öneri: evlenmeden altı ay öncesinde eşinize virüse karsı geliştirilmiş aşı yaptırısanız korunma sağlıyabilirsiniz.

25 Temmuz 2011 06:06