ÖE
Soru Sahibi
5 Kasım 2011 08:27

Lenf bezeleri

hocam 30 yaşında bayanım.dün yapılan boyun us de submental bölgedesağda 0.8cm*0.5cm,solda 0.8cm*0.6cm,sol juguludigastik bölgede 1.0*0.5cm,sağ jugulodigastrik bölgede 0.9*0.5cm ce her iki servikal zincirde 6 mm ve daha küçük çaplarda kalın korteksli reaktif lenf nodları izlenmiştir.tam kan periferik yayma normal,sedim,crp normal.yalnız aso 531 cıkmıs.(1bucuk ay once kusma,hafıf ates,geniz akıntısı ile cipro antib.kullanmıstım)(ayrıca 1 bucuk ay once rutin check up a gırdıgımde aso testım 125 yanı normaldi.)bu lenf nodları onemlımıdır cok panık yaptım.allah gostermesın lenfomayla bı alakası olabılırmı?ne önerirsiniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cemal Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

boyun ve çene altı bölgelerindeki lenf nodlarının iltahaplanması çok sık karşılasılan bir durumdur. 1cm'den küçük olanlar daha önce geçirilmiş yada halen devam eden enfeksiyöz hastalıklar durumunda sıkça görülür. 1cm'nin altındaki lenf bezi büyümesi bizi lenfoma kuşkusundan uzaklaştırır.Bu bu büyüklükdeki lenf bezi büyümesi hemen hemen her zaman efeksiyöz nedenlere bağlıdır. aso değerinin yükselmesi geçirilmiş streptokal enfeksiyonun göstergesidir.

5 Kasım 2011 14:58