AS
Soru Sahibi
2 Mart 2010 10:55

Merhaba 7 yaşındaki oğlumu azı dişi çürüdüğü ve diş eti şiştiği için doktor

Merhaba 7 yaşındaki oğlumu azı dişi çürüdüğü ve diş eti şiştiği için doktora götürdüm.doktor antibiotik tedavisi verdi ve dişilerin ikisinin de çekilmesi gerektiğini, dolgu yapmak için geç kalmış olduğumuzu söyledi.Bu dişler sol üst en arkadaki yanyana azı dişleridir. Bu dişleri çektirirsek çocuğun diş yapısı bozulur mu? Alttan ileride çıkacak dişler eğri çıkar mı? Çektirmekten başka daha iyi bir yol önerebilir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Ayşe Onat
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Anladığım kadarıyla dişhekimi muayenesi de tapılmış olan bu dişlerin çekilmesi gerekiyor, tabii yine de görmeden kesin birşey söylememek gerekir.Tarifinize göre bu dişler üst çenedeki 1. ve 2. süt azıları. Normal değişme zamanları yaklaşık 10-11 yaşlarında olan bu dişler mecburen erken çekilme durumunda kalınırsa arkadan gelecek olan daimi dişlerin yerlerinin kapanmaması için "yer tutucu apareyler" yapılması gerekir.Bu apareyler çekim boşluğunu koruyarak dişlerin gömülü kalmasını ve çarpık çıkmasını önler. Apseli bir dişin çekilmemesi, çocuğun genel sağlığını da tehlikeye sokacağından daha zararlıdır. Önemli olan bu duruma gelmeden koruyucu önlemleri almaktır (fırçalama, florür uygulama,ya da çürüklerin başlangıcındayapılan dolgu tedavileri gibi..) .

5 Mart 2010 22:30