BA
Soru Sahibi
8 Aralık 2017 14:14

MEME KANSERİ

Hocam merhaba anneme 2007 yılında meme ca tanısı konuldu mastektomi oldu kemoterapi radyoterapi aldı 5 yıl femara 2.5 mg kullandı tüm yıllık rutin kontrollerini düzenli yaptırıyorduk en son 2 ay önce ca 15-3 ü 43 çıktı 2 gün önce tekrar baktırdık ca15-3 ü 67 çıktı bu sonuçlara göre metastaz şüphesi var mı? ne önerirsiniz hocam..teşekürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Her zaman bu seviyelerde markır yükselmesi nüks ile uyumlu olmaz. Diabet, böbrek hastalığı olanlarda, uterus enfeksiyonu ve ishal gibi ve daha başka durumlarda da bu seviyelerde yükselebilir (Zaten bu sebeble tarama testi olarak kullanılmaz). Ama başka hastalığı yoksa, 2 ay geçmesine rağmen yükseliş trendinde olması nedeni ile PET CT çektirmek, olası nüks açısından uygun olur.

8 Aralık 2017 21:22