CE
Soru Sahibi
17 Şubat 2015 10:32

Lüften yardimmmm semra hanim :(

Mrb semra hnm ben size almanyadan yaziyorum. Benim 8 yasinda bir oglum var ilk okula gidiyor cok yavas hareket ediyor bir komut verdigimde (orn. Ceketini giy) 4 yada 5 kezsoyluyorum sonra ben bagirinca tamammmm diye bagirarar giyiyor hep komut beklio ben soYleynce yapio kendiligindendiil. Ekstra hayir diyerek beni sinir etmeye ugrasiyor . Sabah okula kaldirdigimda hergun tartismayla son buluo okula gidisimiz ve cok yipraniyorum nasil tavir takinmaliyim yardim edin.....

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Eda hanım, gördüğüm kadarıyla çocuğumuzda sorumluluklarını yerine getirme ve özdisiplin sorunları mevcut. Bunun temelinde şimdiye kadar ebeveynlerin veya bakıcılarının hayatını çok kolaylaştırmış, onun yerine pek çok görevi yerine getirmiş olması ve çocukta bu davranışı pekiştirmiş olma olasılığı yatıyor olabilir. Örneğin küçüklüğünde kendi yapması gereken odasını toplama, yemeğini kendi yeme, kıyafetlerini kendi giyip çıkarma, tuvalet alışkanlığını zamanında kazanarak bağımsız olarak ihtiyaçlarını giderebilme gibi ihtiyaçlarında becerileri geç yaşa ertelenmiş de olabilir. Bu gibi özbakım ve kişisel gelişim becerilerinin başkaları tarafından hep karşılanması ve gelişimin bu alanlarda gecikmesi, okul döneminde bahsettiğiniz tarz sorunlara yol açabiliyor. Şimdiden sonrası için ise size önerim hayatını çok fazla kolaylaştırmamanız ve sorumlulukları hususunda daha net ve kararlı olmanız. Aynı komutları çok sık tekrarlamayın lütfen, anladığından emin olarak en fazla iki kere söyleyin ve yerine getirmediği sorumlulukları olunca bunun getirileriyle yüzleşmesini sağlayın. Sorunlarıyla ve getirileriyle siz mücadele etmeyin, mücadelesinde yanında olduğunuzu hissettirin yeter. Kolaylıklar dilerim. Saygılar

17 Şubat 2015 22:38