PS
Soru Sahibi
18 Aralık 2014 18:03

kopegim

Bir ay önce hayvan barınağından,yeni bir yaşına girmiş Rottweiler cinsi bir kız aldım.Evimde besliyorum,çok uslu laf dinleyen, aykırı davranışları, havlaması,ısırması olmayan, halinden memnun mutlu bir kız.Ama çok aşırı tüy döküyor, öyle ki severken tutup çeksem elimde bir tutam tüy kalıyor, gün içinde yerler tüy katmanı ile doluyor. Kaşınması da var.Kaşıdığı yerlerde yara ve kanama yok.Tüy dökülmesi vücudunun her yerinde olmasına rağmen vücudunun sadece arka ayaklarının but kısmında çıplaklık var.Çıplak kalan yerlerine dokundugumda herhangi bir tepki vermiyor dolayısı ile acımıyor belli ki.Kuru mama veriyorum ve kaliteli bir mama.Barınağa veren kisi haftada bir yıkıyormuş kızımı ben bunu ayda bir olarak değiştirdim.Aşı karnesinde sadece en orta sayfada birşey yazılmış onun dışında aşı bilgisi yok defter boş. Kızımızda herhangi bir enerji kaybı ve iştah kaybı yok.Lütfen değerli bilgilerinize ihtiyacım var.

1 cevap
Cevaplar (1)

Savaş Bey, Köpeklerde mevsim geçişlerinde tüy dökülmeleri normal kabul edilebilir. Beslemede kaliteli mama kullandığınızı belirtmişsiniz ancak tüm mamalarda geçerli olan bir durum vardır; köpeklerin mamalardaki bazı içeriklere alerjisi olabilir. Şikayetleriniz ne kadar süredir devam ediyor, gittikçe ilerliyor mu yoksa aksine barınaktan sahiplendiğinizden beri var ve hiç ilerlemiyor mu? Bu tip sorulara vereceğiniz cevaplar ile daha kolay çözüm bulunabilir. Kızımızın aşı durumunu bilmemeniz ve lokal (arka bacaklardaki çıplak kalan bölge) tüy dökülmesi sebebi ile bir veteriner hekime gitmeniz; bölgeden örnek alınıp muayenenin buna göre yapılmasını öneriyorum. Gerekirse hemen bir aşılama programı da düzenlenebilir. Saygılarımla geçmiş olsun...

18 Aralık 2014 18:54