öd
Soru Sahibi
1 Eylül 2021 10:06

Konuşma problemleri

Merhabalar hocam sizinle bir konu hakkında danışmak istiyorum 28 aylık erkek çocuğum var Konuşma açısından anne diyor bazen baba ve dede diyor birdaha, al, bune, bu,git gibi kelimeleri söylüyor su içmek istediğinde suya kendince uydurduğu lakabı söylüyor ve parmağı ile işaret ediyor Aynı şekilde acıktığında da parmağı ile dolabı işaret ederek bir şeyler istiyor Bizimle göz teması kuruyor oyun kuruyor Tehlikeli bir şey eline aldığında ver dediğimizde al diyerek karşılık veriyor Kendince kurduğu bir konuşma dili var bize bakarak o şekil konuşuyor bir şeyler anlatmaya çalışıyor Tabii biz anlayamıyoruz ne demek istediğini Hani açık olarak henüz ikili cümle kuramıyor bu normal midir Bu arada dayısı 4 yaşında dedesi ise 5 yaşında konuşmuş genetik olabilir mi Beni aydınlatırsanız çok sevinirim iyi günler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Caferov
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba çocuğunuzda konusma gerilik var bir uzmana görüşmemizde fayda olur

12 Eylül 2021 19:02