ym
Soru Sahibi
7 Aralık 2017 20:59

Kolon Kanseri

Merhaba Hasan Bey,annem 59 yaşında kolon ca tanısıyla ameliyat oldu.Kalın bağırsağının bir kısmı alındı,karın zarına metastaz mevcuttu.Aynı zamanda ameliyatta karın bölgesine sıcak kemoterapi uygulaması yapıldı. Hastaneden taburcu oldu,kemoterapi alacağı söylendi. Patoloji raporunda tanı kısmı aşağıdaki gibidir: TANI: KOLON, SUBTOTAL KOLEKTOMİ POLİPOZİS KOLİ ZEMİNİNDE GELİŞEN MÜSİNÖZ KARSİNOM, T4bN2aM1a APENDİKS: SEROZAL VE MUSKULER TABAKADA TÜMÖR GÖRÜLDÜ. METASTATİK LENF NODLARI:(5 ADET) REAKTİF LENF NODLARI (55 ADET) UÇ İLOSTOMİ AĞZI: SEROZAL TABAKADA TÜMÖR GÖRÜLDÜ PERİTONEKTOMİ+METASTAZEKTOMİ: ÇOK SAYIDA TÜMÖRAL ALAN GÖRÜLDÜ. Patoloji raporu ışığında kemoterapi süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Mutlu
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

SANIRIM PERİTONEAL ÇOK SAYIDA METASTAZ MEVCUT. ANLADIĞIM KADARI İLE ''PERİTONİTİS KARSİNOMATOZA''. PERİTONEKTOMİ TOTAL Mİ YAPILDI YOKSA KOLONDAKİ TÜMÖR PERİTONE İNVAZE (YAPIŞMIŞ) VE BU ALAN MI OPERE EDİLDİ? BURAYI TAM ANLAYAMADIM. HIPEC (SICAK KEMOTERAPİ) BU HASTA İÇİN UYGUN. BEN TÜMÖRÜN YERLEŞİM YERİNE, PATOLOJİDEN EKSTRA ÇALIŞILACAK MUTASYONEL (RAS, BRAF ANALİZİ) DURUMA GÖRE HEDEFLENMİŞ TEDAVİYİ BELİRLEYİP KLASİK KEMOTERAPİ AJANLARI İLE KOMBİNE ETMEYİ DÜŞÜNÜRDÜM. İLK ETAPDA 6 AYA TAMAMLAMAYI (ARADA DEĞERLENDİREREK) PLANLARDIM, SONRASINDA TEKRAR TEDAVİ PLANI YAPARDIM. AMA EN UYGUN TEDAVİ KARARINI SİZİ TAKİP EDEN VE SONUÇLARINIZI DİREKT GÖREN ONKOLOĞUNUZ VERECEKTİR.MUTLAKA MEDİKAL ONKOLOJİ UZMANINIZ İLE YAKIN TAKİPTE OLUNUZ. GEÇMİŞ OLSUN

7 Aralık 2017 21:48