pm
Soru Sahibi
24 Haziran 2019 09:53

Kızımın Kendisini Savunamaması

Hocam merhaba; Kızım 40 aylık. Sürekli gözlemlediğim bir durum kendinden küçük yada büyük kendisine vurulduğunda kendini savunamıyor? Korumacı aile olmadığımızı düşünüyoruz herşeye evet demiyoruz. Telefon tablet televizyon alışkanlığı yok denilecek kadar az. Kendini o kişi yada kişilere karşı savunamaması ilerde çok büyük problemlere sebep olacağından korkuyoruz. Nasıl bir tutum sergilemeliyiz? Teşekkürler şimdiden..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Mehmet Bey, bu yaşlarda çocukların bazı zorluklarla karşılaştıklarında , durumu farklı açılardan bakma, değerlendirme yönleri henüz tam olarak gelişmemiştir. Çocuğunuzun sosyal-duygusal gelişimini desteklemek için , çocuğunuzun durumundan duyduğu kaygıları önemseyin, tüm duygularını açıkça ifade edebilmesi için sabırla, konuşmasını bekleyip ona cesaret verin,kendi sesini ona duyurmanız ve kendisini duyması için oyun alanı yaratabilir,yere matlar alarak , yer alanında oyun alanı yaratabilirsiniz, oyun sırasındasın kullandığı figüranları ve kullandığı oyuncakları gözlemleyebilirsiniz, oyun sırasında kızınızın konuşmasını destekleyecek sorular sorabilirsiniz, örneğin çocuklar şimdi nereye gidiyorlar? Ne oyunu oynuyorlar? Gibi. Yönlendirici soru cevaplardan kaçının. Ona güvendiğinizi gösterin,cesaretlendirin. Kızınızın özgüvenini geliştirici , kendisini ifade edebilecek spor, sanat, gibi etkinliklere yönlendirebilirsiniz. Sosyal-duygusal gelişimini desteklemek ve değerlendirmek , kendisini tanıma, anlama ve anlatabilme alanlarını desteklemek için oyun terapisine( bir çocuk gelişimi Uzmanı ya da çocuk psikolog tarafından uygulanan) başvurabilirsiniz. Kendisine böyle davranan çocuğa ya da çocuklara aynı şekilde davranmaması , bu davranışının uygun/doğru bir davranış olmadığını yönünde konuşun. Eğer kızınızın güveni az ya da çok pasif kalıyorsa tamamen aktif, ve bu durumu yaşatan çocukların arasından belli bir süre uzaklaştırılması uygun olacaktır. Dahaz fazla Bilgi ve destek için beni arayabilirsiniz. İyi günler dilerim.

1 Temmuz 2019 19:10