ÖS
Soru Sahibi
12 Ağustos 2019 16:21

Ani başlayan kekemelik sorunu

Merhaba 2.5 yasında erken konuşmaya baslamış ve çok net konusan hatta sohbet ettiğimiz bir kızım var fakat 20 gün önce gördüğü bir rüya sonrasında aniden kekelemeye basladı ciddi şekilde bir çok yere götürdük gecer dediler herhangi bir tedavide uygulamıyorlar ama çok endişe ediyoruz kalıcı olursa diye oyun terapisi iyi gelir mi acaba

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Selin Hanım, Çocuklarda kekemelik genellikle okul öncesi yıllarda dil gelişiminin en hızlı olduğu 2-7 yaş arasında başlayıp bazı çocuklarda ise yaşanan bir heyacan ya da korkudan sonra başlayabilir. Bu durum başlandığı gibi de kendiliğinden durabilir. Çocuğunuzun kekeme sıklığını, hangi durumlarda daha yoğunlaştığını gözlemleyin. Örneğin, çocuğunuz heyacanlandığında, yorulduğunda veya kızdığında daha fazla kekemelik yapabilir, ya da tam tersi yüzmedeyken , sevdiği bir etkinlikte kekemelik daha nadir yanda hiç olmayabilir. Çocuğunuzun kekemeliğinin gördüğü rüyaya bağlı olup olmadığını anlamak ve duyusal gelişimi İçin Oyun Terapisi faydalı olabilir, öncelikle gördüğü rüyayı oyun terapisinde oyun eşliğinde bize aktarabilir, kekemenin altında yatan başka sebeblerde olabilir. Oyun terapisine başlandıktan sonra; Çocuğunuzun kekemeliği 6 aydan fazla sürerse, Yüz ve vücut kaslarının kekemelik sırasında gerginlik oluşuyorsa, Çocuğunuz kreş ,anaokulunda , çevresiyle sosyalleşmesini kısıtlıyorsa, Mekan, yer korkusu , durumlarında duygusal zorluklarla karşılaşmalar başladığında ,Mutlaka bir Uzman Dil ve Konuşma Terapistinin alternatif tedavi ve takip süreci bakımından değerlendirmesi uygun olacaktır. İyi günler dilerim Teşekkürler

28 Ağustos 2019 02:38