GB
Soru Sahibi
26 Temmuz 2019 00:25

Anneden ayrilma

Merhaba Nuray hanım. 4 ay önce işe başladım. 4 yaşındaki oğluma babaannesi bakiyordu. Anaokuluna göndermek istedim 2 gün gönderdim. Mutlu olmadı okulda aglanis. 3ncu gün kusma ishal başladı. Bende okuldan aldım gondermedim. Fakat evde kalmasın sosyallessin istiyorum.sizce bu sene 4 yaşında anaokuluna göndereyim mi yoksa 5 yaşında okul öncesi eğitimine mi gondereyim.?bana yardımcı olursaniz çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Betül Hanım, Bazı çocuklar okula hiçbir zaman gitmek istemezler. Özellikle de ailesi ile çok sıkı bir ilişki içerisinde olan, her türlü isteği anında karşılanan çocuk dış dünyaya yeni insanların arasına katılmakta isteksiz davranabilir. Bu çocuklar her türlü ihtiyaçlarını karşılayan anne baba, anneanne, dede babanneden uzaklaşmak istemezler. Ancak burada yapacağınız en büyük hata ağladığı için çocuğunuzu okuldan alıp evinize geri götürmek olacaktır. Çocuk ağlasa da okula gitmelidir. Okul bazı çocuklar için fobi olabilir başlangıçta. Ancak bu fobinin üzerine aşamalı olarak gidebilmemiz gerekir. 4 yaşında bir çocuğun günde en az 2 saat kendi akranlarıyla sosyal, duygusal ve diğer gelişimlerini desteklemek için okul ya da kreşe gitmelidir. Çocuğunuzun ilk bir kaç hafta günde 2 saatden başlanarak ileri dönemlerde bu saat dilimi artırabilinir. İlk günlerde ağladığı için çocuğunuzun hazır olmadığını düşünerek okula göndermemezlik yaparsanız bu defa ilkokula başlamayla birlikte daha ciddi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu okula alışma sürecinde destek için bir Pedagog ‘ a başvurabilirsiniz. İyi günler dilerim

24 Kasım 2019 12:57