KZ
Soru Sahibi
11 Aralık 2018 09:29

kızım geceleri uyanıyor

merhaba...5 yaşında kızım geceleri kalkıp bizim yanımıza geliyor. toplamda 3 çocuğum var. diğerleri kıskanmasın diye herkesin yatağında yatması gerektiğini söyleyip geri göndermeye çalışıyoruz ancak gitmiyor...sonrasında ceza veriyoruz. cezayı kabul ediyor. konuşurken kendini ifade etmekte sorun yaşıyor ve aşırı duygusal.. tırnak yeme alışkanlığı var..iç dğnyasında ne yaşadığını bir türlü öğrenemiyorum...geceleri uyuyamadığını söylüyor. bir kaç günden beri de geceleri bakıcısını özlediğini o yüzden uyandığını ve orda kalmak istediğini söylüyor.. en kısa zamanda bir pedagog ile görüşeceğim ancak sizinde görüşünüzü merak ediyorum.. ilginiz için teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, çocuklar aslında ihtiyaç duyguyu şeylerle ilgili bize bazı ipuçları verir.Kızınızda size bir çok ipucu vermiş aslında. Tuvalet eğitimi, uyuma ve kurallara uymada zorlanma çocuklarda en sık karşılaştığımız durumlar. Bu konular malesef sadece çocukla ilgili değil, ebeveynlerin de eksikliklerini gösterebiliyor kimi zaman. Mutlaka çocuklarla iletişim şekilleri ve duyguları aktarma konusunda destek almalısınız. Bu konuda nasıl davranmanız gerektiğini anlatan kitaplar öneririm. Ve kısa sürede mutlaka bir uzmana gitmelisiniz. Sevgiler.

11 Aralık 2018 11:24