DY
Soru Sahibi
10 Haziran 2017 03:01

Kemik sızlaması

İyi günler ben 20 yaşındayım ve 4 senedir boyun düzleşmem var. Birkaç aydır boyun düzleşmesinin kola vuran ağrısı gibi bacaklarıma ayak ve el parmaklarıma ağrılar giriyordu fakat gün geçtikçe şiddeti arttı öyle ki bazen yürüyemiyor ve ellerimi kullanamıyorum ağrı geçinceye kadar. Özellikle kemiğin tümünde değil bir kısmı ağrıyor eklemler o kadar ağrımıyor. İlintili mi bilmiyorum ama vücudumda morluklar oluyor. Bunun sebebi ne olabilir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba iyi günler Yağmur Demirel hanım,öncelikle muayene etmede bir şey söylenemez. pek çok hastalık vardır.boyunda düzleşme genel olarak bir durum sonucunda ortaya çıkan bir belirtidir.sadece bilgi vermek amacıyla belirtmek istediklerim mevcut. Bilgi amaçlıdır.İnternet ortamından teşhis veya tedavi koymak istemem. sizi yüz yüze göre doktor daha iyi değerlendirir.Bu durumda bu mecradan size bazı önerilerim olacak. ağrıyı ortaya çıkartan bir çok sebep olabiliyor bunlar kişiden kişiye göre değişebilmektedir.ağrılı bir boyun bir takım hareketler ile yapacağınız önlemler ile daha iyi hale gelebilir. genellikle gereken tek şey mümkün olduğunca rahat bir pozisyon sağlamaktır. boyun ağrısı şiddetli olduğunda ve uzun sürdüğünde ise aşağıdaki belirteceğim tedbirleri alınız. bunlar ; boyun için önerilen egzersizleri. tam hareket açıklığının korunmasını sağlar ve kasların gücünü artırır. ağrı geçtikten sonra boyunda kalabilen tutukluluk şikayetinin tedavisinde çok yardımcı olur. yüzmek, bisiklete binmek, yürümek gibi yumuşak boyun hareketlerini içeren sporlar faydalıdır. sağlıklı nefes almak nefes egzersizleri iyi gelebilir.asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün. başınızla yük taşımayın. baş seviyesinin yukarısına doğru yük kaldırmayın.boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın. en önemlisi ''telefonu konuşurken boyun-omuz arasına sıkıştırmayın. otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın. gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu takviye edin. yatak dışında boynunuz düşercesine uyuya kalmayın. sigara gibi kötü alışkanlıklardan mutlaka uzak ! durunuz aşırı yüksek veya alçak yastık kullanmayın.Evde veya iş yerinde çalışma şartlarınızı ve koşullarınızı iyi düzenleyin. gergin bir kişilik yapısı ne yapsanız fayda etmez. durum hal ve tavırlarınızı düzenleyiniz. özellikle bilgisayar ve masa başında saatte bir maksimum 1 saatte bir hareket edin. omuzları veya boyunu hareket ettiriniz. Boyun kaslarınız mümkün olduğunca kuvvetli olsun. Ayaklarda oluşan ağrı ise belden çıkan sinirin sıkışması sonucu oluşabilir. ortopedi veya Fizik tedavi polkliniğine başvurması uygun olacaktır. Muayene olduktan sonra kesin bir değerlendirme yapılabilir.şimdiden geçmiş olsun.

12 Haziran 2017 14:50