be
Soru Sahibi
20 Şubat 2019 19:21

karaciğer tümorü

Karaciğer sol lob lateral segmenti belirgin hipoplazik görünümdedir. Karaciğer boyutu azalmış olup heterojen parankim yapısında ve konturları lobüle izlendi (Kr. Karaciğer hastalığı?). Sol lobda daha belirgin olmak üzere hepatik ven ve distal dalları kalibrasyonu azalmış olup periferik yerleşimli retiküler tarzda T2A hipodens sinyal artışları dikkati çekmiştir (budd chiari?). Karaciğer segment 4-5- 8 de segment 6-7' yede uzanım gösteren kontrastsız kesitlerde etrafındaki ödem alanı ile birlikte en geniş yerde 15.5x8 cm boyutlara ulaşan postkontrast çalışmada arteryel faz görüntülerde heterojen kontrastlanan venöz faz görüntülerde karaciğer parankimine göre heterojen hipodens hale gelen yer yer kistik nekrotik alanlar içeren belirsiz sınırlı lezyon görünümü mevcuttur (Diffüz HCC?). Ayrıca karaciğer her iki lobda büyüğü segment 6-7 posteriorda subkapsüler alanda yaklaşık 2.5 cm boyutta olmak üzere benzer karakterde lobüle konturlu multipl nodüler lezyon izlenmektedir (multisentrik HCC?). Segment 4-5-8 portal veninde izlenebilen segmentlerde kalibrasyonda belirgin artışa neden (en geniş yerde 20 mm) ve akıma izin vermeyen karaciğerde tariflenen lezyon ile benzer karakterde heterojen hipodens görünüm mevcuttur (invazyon). Bu bulgularla lezyonlar LI-RADS TIV lehine yorumlanmıştır. Olgunun karaciğer spesifik kontrast ajan sonrası dinamik karaciğer MRG ile korelasyonu uygun olacaktır. Portal hilus peripankreatik alan, portokaval pencere veaortokaval pencerede büyüğünün kısa çapı 18 mm olan birkaç adet LAP izlenmektedir.Bu sonucu yorumlar mısıniz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

Bu sonucu mesajlar ile yorumlamak doğru değildir, kendi doktorunuzla görüşmelisiniz

24 Şubat 2019 16:32