SD
Soru Sahibi
2 Temmuz 2016 01:55

Karaciğer metastazı

Hocam merhaba. Babama 7 sene önce akciğer kanseri teşhisi kondu. Kemoterapi ve Işın tedavisini aynı anda alarak başarılı bir şekilde hastalık uyutuldu. 1 sene önce mesane tümörüne rastlandı. TUR yapıldı ve 3 aylık sistoskopilerle hastalık kontrol altında tutuldu. Tekrar tümör görülmesinin ardından babam mesanenin alınmasını istemediğinden kemoterapi ve Işın uygulandı. Ardından yapılan sistoskopilerde hep temiz çıktı. Hersey yolunda giderken son 1 aydır halsiz. MR da karaciğer metastazı olduğu ortaya çıktı. Sağ lob posterior segmentte 54#34mm, sağ lob sol lob bileşkesinde 12#14mm ve kubbe düzeyinde sağ lob posterior segment subsegment 7 lokalizasyonunda 19#19mm boyutlarında 3 adet lezyon gözlendi. Tekrar kemoterapiye başlanacak. Çok üzgünüz Acaba tedavi şansı Nasıl? Ameliyat söz konusu olur mu? yardımcı olursanız çok sevinirim.Babam 71 yaşında

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Karaciğerde metastaz saptandıktan sonra eğer yapılmadı ise PET-tomografi yapılmalı ve vücudun başka yerinde metastaz var mı araştırılmalı. Eğer başka bir yerde metastaz saptanmaz ise babanızın durumunda ameliyattan ziyade karaciğere lokal ablatif tedaviler (radyofrekans ablasyon, kriyoablasyon ve karaciğer atardamarına kemoterapi) düşünülebilir. Ayrıca karaciğerdeki metastazın kökeni de araştırılmalı (mesane?, akciğer?, kalın bağırsak?).

4 Temmuz 2016 18:44