çm
Soru Sahibi
10 Haziran 2020 15:21

Hyzaar, böbrek fonksiyon

Hocam annem Ra hastası ve anti tnf olan orencia abatecept, arava, kullanıyor. Tansiyon için ise doktorumuz hyzaar yazdı bugün. 10 yıla yakındır kreatini 1.2-1.4 arasında,sodyum,potasyum normal. Üre normalin hafif üzerinde.idrar tahlilleri ise temiz.Bu ilacın böbrek fonksiyonlarına herhangi bir zararı var mıdır? Prospektuste böbrek yetmezligi, böbrek fonksiyon bozukluğu yaygın yan etkiler içerisinde belirtilmiş. Sizin görüşünüz nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Arif Kaya
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İYİ GÜNLER. GEÇMİŞ OLSUN. BÖBREK FONKSİYON TESTLERİ YAKIN TAKİP EDİLEREK VERİLEBİLİR. BOZULMA OLURSA KEİLEBİLİR. KREATİNİN 1.4 İSE ARAVA İÇİN DE DİKKATLİ OLMAK GEREKİR. SAĞLICAKLA

10 Haziran 2020 18:15