SE
Soru Sahibi
27 Nisan 2020 14:23

ANA Pozitifliği

Hocam 22 yaşında kadın hastayım. Genel olarak demir eksikliğim ve buna bağlı anemim var. Demir ilacı kullanıyorum düzenli tutabilmek için. Ve D vit düşüklüğü vardı onu da tamamladım. Birkaç ay önce sırt ağrıları şikayeti ile gittim, kan testi yapıldı. ANA, ENA Screning, DFS70, Anti SM RN pozitif çıktı. C3-C4 düzeyleri normal. AMA-M2, DS DNA, Ribozomal-P-Protein, Histones, PCNA, ENA Jo-1, ENA Scl70, Ro-52, CENP-B, Nükleosom, ENA SsA, ENA SsB, Anti SM, Anti-SM RN, ANCA(İFA) negatif ve RF normal çıktı. Sizce sebebi ne olabilir hocam ben de tıp öğrencisi olarak size danışmak istedim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Arif Kaya
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İYİ GÜNLER. SIRT AĞRISI ŞİKAYETİ İÇİN NEDEN BU TESTLERİN YAPILDIĞINI ANLAMAK ZOR OLSA DA TEST SONUÇLARINIZA GÖRE ANA VE SM RNP POZİTİF ÇIKMASI ÖNEMLİ. HENÜZ HASTALIK BULGUSU OLMASA DA BAŞTA MİKST BAĞ DOKU HAST OLMAK ÜZERE DAHA SONRA GELİŞEBİLECEK BAĞ DOKU HASTALIKLARI AÇISINDAN DİKKATLİ OLUNMALIDIR. EĞER HENÜZ BU HASTALIKLAR İLE İLGİLİ BULGUNUZ YOKSA TEDAVİ EDİLECEK BİR DURUM DA YOKTUR. BESLENMENİZE DİKKAT EDİN, SPOR YAPIN VE STRESTEN KAÇININ. SAĞLICAKLA

10 Haziran 2020 18:25