ÖA
Soru Sahibi
6 Aralık 2019 19:40

GBM nüksünde radyoterapi

Hocam merhaba, babam 2012 yılında GBM beyin tümöründen opere oldu (*** *** **), takiben ışın tedavisi ile birlikte temodal ve sonrasında 140 mg.'lık 6 kür temodal tedavisi gördü. *** *** **'da tümörün nüks ettiğini öğrendik ve sonrasında *** *** **'da ameliyat olduk ameliyatımız kandaki faktör VII eksikliğinden dolayı gecikti. Ameliyat esnasında novoseven 2 mg.lık ilaç kullanıldı. *** *** ** tarihinde taburcu olduk. Şuan iki farklı radyon onkolojisi uzmanı ile görüştüm. 1.si 2012'de İMRT tekniği ile ışın tedavisi gördüğümüz hekim, şuanki durum için tekrardan ışın tedavisi göremicemizi, beyin dokusunun hassas olmasından dolayı iki ameliyat ve iki ışın tedavisini hastanın kaldıramayacağını söyledi. Sadece kemoterapi tedavisi alabileceğimizi belirtti. 2.si farklı bir hastane ve farklı bir uzman, şuanki durum için tekrar ışın tedavisi görebileceğimizi hatta aynı hastaya 3 kere ışın tedavisi uyguladıklarını belirtti. 3. bir göz olarak bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu durum için yorumunuz nedir acaba? Sizin bildiğiniz ve hastaya daha uygun olacağını düşündüğünüz bir ışın cihazı var ise size muayenede olabiliriz (İstanbul'dayız). Arada kalıyoruz hocam. Cevabınız için çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

Yeni teknoloji cihazlar ve deneyimli hekimlerle eğer nüks tümörünüzğn hacmi çok büyük değikse 2 kez radyoterapi alabilirsiniz Geçmiş olsun

6 Aralık 2019 20:46