DM
Soru Sahibi
10 Aralık 2016 15:30

Epifiz plaklarını yeniden açmak ?

Merhaba doktor bey. Kapanan epifiz plakları cerrahi bir operasyon ile yeniden açılıp boy uzaması sağlanabilir mi ? Bacak kemiklerinde ki epifiz plakları kapandıysa bir daha bacak boyu uzamaz mı ? Tıp gerçekten bi boyu uzatacak kadar daha gelişmedi mi ? Bir de kapanmaya başlamış epifiz plaklarının kapanmasını engellemek veya kapanmasını yavaşlatmak imkansız mı ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Boy uzmasi epifiz cekirdeklerinden olur. Epifizyel cekirdekler kapanmasi eger ej baska hastalik yoksa fizyolojik ve dogal olarak erkek ve kızlarda en son 20-22 yaşlarda kapanir. Bu durum hastalik durumu değildir. Sizin düşündüğünüz gibi bu kapandiktan sonra plaklar açılıp cerrahi olmaz ilaçla da olmaz. Tibbin ilerisi ile alakali durum değildir. Boy uzamasi ailesel ve çevresel beslanma faktörleri rol oynar.Anne baba boyu ve ortalaması ve iyi spor boy uzamasına olumlu katkida bulunur.

11 Aralık 2016 18:30