ky
Soru Sahibi
14 Ağustos 2017 00:47

Dişlerim kırılıyor ve sararıyor

Merhaba hocam. Ben dişlerimi düzenli bi şekilde günde 3 olmasa bile iki kez fırçalıyorum ağız çalkama suyuda kullanıyorum bana bu kadar diş fırçalıyosun nasıl böyle diyip şaşırıyorlar. ön iki dişim yarıdan kırılmıştı ve bi çarpma olmadan. Onlara dolgu yaptırmıştım ama çok çabuk sararıyor güldümmü dişine noldu sap sarı diyor herkes. Şimdi yanındaki ön dişimderaz çürümeye başlamış niçin böyle oluyor bana ne önerirsiniz yaprak kaplama isterdim ama fiyatları çok yüksek dişlerim kendisi sarı gibi duruyor artık. İnternette bi video izlemiştim dişlerin ölçüsü alınmış bi aparatı ön çeneye komple geçirdiler tularda kalan beyaz fazlalıkları aldılar bekletip çıkarttılar ve tüm dişler bembeyaz şekilli bir şekilde kaplıydı ama yaprak kaplama gibi değil di öyle bir yöntem varmı siz ne dersiniz acaba ? Şimdiden teşekkür ediyorum ??

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dt. Sinan Kocamanoğlu
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

İyi günler geçmiş olsun ilk olarak kompozit dediğimiz malzemelerle yapılan dolgular estetikleri iyi olsa dahi bazen renklenmesi fazla olabiliyor bu malzemenin özelliği ile ve cilasının iyi yapılıp yapılmamasıyla alakalı bir durum... Elbetteki sizin için uzun ömürlü olan ve estetik açıdan en başarılı sistem empress dediğimiz cam seramik malzeme ile yapılan yaprak porselenler olacaktır. İnternette gördüğünüz sistem anladığım kadarıyla hastalara lamina uygulamaları öncesi oluşacak görselliği göstermek amaçlı yapılan geçici akrilik malzemelerle hazırlanan dişler bu dişler ağzınızdaki dolgulardan bile daha hızlı renk değiştirir ve plastik benzeri olduğu için akrilik malzeme dayanıklılık problemi olacağı için kırılacaktır. Umarım yardımcı olabilmişimdir Gecikme için özür dilerim İyi günler....

18 Ağustos 2017 11:21