bc
Soru Sahibi
4 Temmuz 2020 03:39

Diş çürüğü ve apse

Merhaba hocam size daha öncede sorunumu yazmıştım benim 4.5 yaşında oğlum var dişleri çürüdü ve daha sonra apse yaptı ateşi yükseldi antibiyotiklerle iltihabı geçti ve en son fakülteye getirdim orada yapılan muayene sonucunda bize paranız varsa özelde genel anestezi altında dişlerini yaptırın dediler ama benim şu an yaptıracak gücüm yok ve birde hocam özelde yapılan anestezide Allah korusun binde birde olsa oluşabilecek komplikasyonlar da mudahale edilecek bir teçhizat yok. Benim sizden tek ricam lütfen bu konuda bize yardımcı olun ameliyatını orada sizler yapın. Şu an oğlumun hala dişleri ağrıyor ve antibiyotiklerle geçiştiriyorum ama her an apse yapacak diye ve ateşi yükselecek diye korkuyoruz Allah rızası için hocam bizi bu sorundan kurtarın. Fakültenin otizim engelli ve huzursuz hiperaktif cocukları anestezi altında ameliyat ettiklerini duydum benim oğlumda hiperaktif ve huzursuz. Lütfen bizi bu dertten kurtarın

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pınar Demir
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Paranız varsa özelde yaptırın hoş bir tabir olmamış. Bu cevabı alana kadar doktoru çok zorladığınızı ve ısrarcı olduğunuzu düşündüm. Engelli kimliğine sahip çok sayıda gerçekten engelli hasta sırada bekliyorken hiçbir şekilde genel anestezi de kuralları esnetmiyoruz, ben 9 yıldır buradayım, şu an genel anestezi birim sorumlusu ve pedodonti bölüm başkanıyım tüm hasta listesini her ay tek tek ben kontrol ediyorum sırf haksızlık yaşanmasın diye. benim bilgim dahilinde asla böyle bir şey yaşanmadı, yaşanmayacak. Çocuğunuz için gerçekten çok üzüldüm, keşke dişleri bu kadar erken çürümeseydi yada yaşının gerektirdiği gibi işlem yapılmasına izin verseydi. Sağlık bakanlığı izin belgelerini çok sıkı denetimler yaparak verir, sürekli de denetler. şartları uygun olmayan klinikler genel anestezi yapamaz. Ama özelde yaptırma imkanınız yoktur, anlarım, hak veririm. Kayseri de Erciyes Üniversitesi nin çok büyük, genel anestezi için ayrı bir hastanesi var, orada normal çocukları da alıyorlar, orada yaptırabilirsiniz ama biz tüm çevre illerden gelen engelli hastaları bile yetiştiremiyoruz, burada engelli dışında hasta alınması yakın zamanda mümkün değil maalesef. ya da şehir dışına da gidemem derseniz, problem çıkaran dişin klinikte normal bir şekilde uyutmadan çekimini öneririm. İnternet üzerinden fakültemiz cerrahi bölümünden randevu alabilirsiniz.

4 Temmuz 2020 14:01