SF
Soru Sahibi
27 Kasım 2021 06:20

Daha ne kadar uzarım?

Hocam Merhabalar. Annem 1.55 Babam 1.78 amcam 190. Yaşım 14.5 Boyum *** *** ** arası. Kilom 60. Sizce 1.79 u geçebilir miyim? Basketbol da oynuyorum bu arada.

3 cevap
Cevaplar (3)

İnsanın zaman içindeki fiziksel ve fizyolojik özellikleri, ebeveynlerinin özelliklerine bakarak tahminde bulunulsa bile, kesin olarak bir yanıt verilemez. Çocukluk çağında insanlar iki dönemde hızlı büyüme gösterir. bunlardan ilki 6 yaş civarı, diğeri ise ergenlik dönemidir. Sen ergenlik dönemi büyümesine girdin mi bilmiyorum. Ama her ergen aynı yaşta bu döneme girmiyor. Kimisi 13-15 yaşlarında girerken, kimisinin ergenlik büyümesi 16 yaş civarına kadar uzayabiliyor. Bu durumda hala uzama şansın var. Senin durumunun tam olarak değerlendirilmesi ve bir değerlendirme yapılabilmesi için muayene edilmen, görülmen gerekir.

6 Aralık 2021 09:58
SF
Soru Sahibi

Hocam benim boyum hiç aniden uzamadı sınıf arkadaşlarımın çoğu bu yaz 8-10 cm uzamış ama bende hiç ani uzama olmadı babam bana 18 yaşına kadar babaannem le aynı boyda olduğunu ondan sonra uzadığını söyledi. Acaba bende öyle uzayacak mıyım merak ediyorum. Sizce 1.64 boyla 14 yaşında 1.79 u geçebilir miyim?

8 Aralık 2021 17:26

Eğer ikinci kez ani bir büyümen olmadı ise ergenlik büyümenin biraz gecikeceği değerlendirilebilir. Bu durumda yaşıtların senden erken dönemde boy atarak seni geçmiş olsalar bile sen daha geç büyüme evresine gireceksen onları yakalayabilir hatta geçebilirsin.

9 Aralık 2021 00:30
SF
Soru Sahibi

Haklısınız hocam. Sınıfta 1.85 , 1.78 , *** *** ** 1.72 ve 1.71 arkadaşlarım var onlar hep erkenden uzadığını söyledi. Ama benim uzamam aniden olmadı ben en az 15-20 cm uzayacağımı düşünüyorum sizce gerçek olacak mı?

11 Aralık 2021 16:21

İnşallah

12 Aralık 2021 14:39