1 Nisan 2021 14:53

covid ve sedimantasyon ilişkisi

Hocam merhabalar.Covid olduğumu öğrendim.Doktor kan tahlilide istemişti.Sedimantasyon 27 çıktı.1 ay coraspirin kullanmam önerildi.Sedimantasyonun yüksek olması bağışıklığın arttığını mı gösteriyor?Covid hastalığına yakalandığım için koruyucu bağışıklık oluşturur mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Özgür Bey, Sedimantasyon yüksekliği vücutta iltihabi bir durum olduğunu ve buna bağışıklık sisteminin yanıt verdiğini gösterir. Bu, bağışıklığın artması değil aktif hale gelmesini sağlayacak bir etkene yanıt verdiğinin göstergesidir sadece. Koruyucu bağışıklık değerlendirmesi Covid antikor testleri ile yapılabilir. Bu konuda ve test zamanlaması açısından aile hekiminize başvurmanızı öneririm.

2 Nisan 2021 09:43