SG
Soru Sahibi
1 Temmuz 2015 18:27

çocuk psikolojisi

Hocam Merhaba. 13 aylık bir oğlum var 3-4 günlükten beri kafasını kaldırdığına doktoru şaşırmıştı. Doğduğu günden beri insanların yüzüne bakıp seslerini dinliyor. Dişi 11 aylık çıktı, ilk adımlarını 11 aylık attı. Boy kilo gelişimi güzel gidiyor. Kendim psikoloğum,ama bebek işlerinden çok anlamıyorum. Bebeğimde bazı değişik şeyler gözlemliyorum. 6 aylıkken ilk kez baba dedi. Şuan arı, ayı, köpek, kedi, koyun, inek gibi hayvanları görünce ismiyle hitap ediyor. Bunların çıkardığı sesleri taklit ediyor, çevresindeki insanların gülüşlerini taklit ediyor, söylediğimiz herşeyi büyük insan gibi anlıyor, 7 aylıktan beri parmaklarını sayıyor ve yarım yamalak sayı isimlerini söylüyor. Asla oyuncak oynamıyor, sadece kitaplara bakmak istiyor. Herşeyi çok kolay öğreniyor. Uyumaktan nefret ediyor. İnsanların ismini söylüyor. Çok ilginçtir, tv de dini bir ortam görse sesini duymadan Allah diyor. Hareketli ama dikkatli bir çocuk. Benimle birlikte da da da gibi şarkılara kafiyesi ile eşlik ediyor. Biraz değişik geliyor bu huyları bana. Zeki olabilir mi? Veya zeki bir bebeğimiz olduğunu nasıl anlarız? Şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

İyi akşamlar Gülşah Hanım, gelişimi güzel. Daha önemlisi; çocuğunuzu doğru destekleyin. Örneğin 'ZEKİ' gibi etiketleme yapmanızı tavsiye etmiyorum. Neden mi? Zeki olması onun biyolojik yapısıdır. Kendi kontrol edemez. Böyle bir etikette büyük bir yük olur. Nasıl mı? Çocuk bu etiketi korumak ister. Çalışmayı ve çalışkan olmayı bırakır, çünkü çalışmasına rağmen başarısız çıkarsa, etiketini kaybedebilir. Durum; 'Çok çalıştı ama yinede yapamadı olur.' Çalışmadığı ve başaramadığı sürece, durum; Aslında çok zeki ama çalışmıyor' da kalır ve çocuk bununla daha iyi baş edebilir. Yani öncelikle çocuğunuza onun kontrol edebileceği etiketlemeler yapın. Örneğin; Çocuğum çalışkan. Çalışkan olmak veya olmamak kendi elinde, fakat zeki olması kendi elinde değildir. Bu yüzden de İQ-Testi yaptırmanızı tavsiye etmiyorum mesela. Daha önemlisi çocuğunuzu iyi tanımaya çalışın. Onun özel ilgi alanlarını fark edin ve destekleyin. Özellikle 3 yaşa kadar çocuğun yanı annesinin yanıdır. Bol bol kaliteli vakit geçirin. Çocuğunuzla keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle.

10 Eylül 2015 22:47