KB
Soru Sahibi
13 Şubat 2015 16:43

çocuğum bilerek altına yapıyor

merhabalar hocam benim 28aylık Musab isminde bir oğlum var ben ve eşim sınıf öğretmeni olarak çalışmaktayız. 22 aylıkken tuvalet eğitimine başladık ve ilk hafta gayet olumlu sonuç aldık gündüzleri çişini söylüyor ve gece altına kaçırmıyor diye tuvalet eğitimimize devam ettik.Ancak devam ettiğimiz dönemlerde gündüzleri altına yapmaya başladı.Ama geceleri hiç altına kaçırmadı hala da gece hiç kaçırmıyor.25 aylık olduğunda ne gece ne gündüz altına hiç yapmaz oldu. o sırada bir oğlumuz daha dünyaya geldi.kardeşi ilk doğduğu sıralarda da tuvaletini gayet güzel söylüyor ve hiç altına yapmıyordu. kardeşi doğduktan 15 gün sonra arada bir altına yapmaya başladı.son 5 gündür ise tuvalete hiç yapmaz oldu sürekli altına yapıyor. (not: geceleri yine hiç altına yapmıyor.)sayın hocam eşim de bende kardeşi olduktan sonra Musab'ı hiç ihmal etmedik hatta daha fazla ilgide göstermeye başladık.Şuan altına yaptığı zaman ne yapacağımızı şaşırdık nasıl tepki vereceğimizi bilemez olduk uzun bir süre görmezden geldik ilk başlarda artış gösterdi sonra hiç kaçırmaz oldu düzeldi deyip sevinirken yine altına yapmaya başladı. canı istediği zaman ister çarşıda olsun ister arabada söylüyor hatta uygun biyer bulana kadar tutabiliyor çişini.bazen dayanamayıp kızıyoruz ama altına yapmaya devam ediyor. BU KONUDA SİZ NE ÖNERİRSİNİZ NASIL DAVRANMAMIZ LAZIM LÜTFEN BİZE BİR YOL GÖSTERİN . ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ CEVABINIZI MERAKLA VE SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ.

1 cevap
Cevaplar (1)

Kardeş kıskançlığından kaynaklı bir alt ıslatma sorunu olarak görülüyor. Kardeşine bakış açısı ve sizin ona karşı ilgisini nasıl değerlendiriyor bunu anlamak lazım. Bu yüzden çocukla bire bir iletişime geçebilecek bir çalışma önemli. İlinizde bir uzman pedagog varsa ona götürmenizi tavsiye ederim.. Evde yapacağınız bir egzersiz ise haftada bir veya iki gün okunda bir kaç aylıkken çektirdiğiniz bir veya iki fotoğrafı alıp babası ve siz o fotoğraf hakkında 10 dakika kadar güleryüzlü bir şekilde hikayeler anlatın. Artı olarak kardeşi ile birlikte aynı zamanda beraber sevin

23 Mart 2015 11:56