EM
Soru Sahibi
21 Mart 2017 07:20

C6-7 Düzeyinde Santral Nonkompresif Anüler Bulging (Boyun)

Merhaba Hocam. 3.5 4 ay'dır boynumda ağrı vardı. Jel kullandım başta geçti gibi tekrar başladı. Şehir dışında üniversitesi okuduğumdan ötürü kendi memleketime (İzmir) gittiğimde hastaneye gittim ve doktor 2 3 kas gevşetici tarzında hap verdi. O da geçmedi. Daha sonra Edirne 'de gittim hastaneye ve Elektra adında bir jel ve hapını verdi ve egzersizler verdi. Egzersize en az 6 hafta yap dedi. İlaçları bitirdim egzersiz de verdi bana onu da beş aşağı yukarı 5 6 hafta yaptım. Lakin ağrım geçmedi ve artmaya başladı. Geçmezse gel MR çekelim dedi. Gitti bende MR çekildim ve 'c6-7 düzeyinde santral nonkompresif anüler bulging vardır.' diyor MR sonucunda. Doktora sordum boyun fıtığımı yok korkmana gerek yok dedi ve tİyokas jel, Dicloflam ve Alyse adında ilaçlar verdi *** *** ** tarihinde ve 1 hafta ya da 10 gün sonra yanıma gel dedi mutlaka. Lakin benim ağrım belime de vurdu ve geçmiyor. Sıkıntı nerede olabilir acaba? Operasyona gerek yok dedi doktor. Siz nediyorsunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun Sayın Mert Ertuğrul;boyun ağrıları bir çok mekanizmanın tetiklediği ağrılardan birisidir. burada belirteceklerim bilgi verme amaçlıdır. Tabi ki doktorunuzun yerini tutamaz. Ağrılı bir boyun bir takım hareketler ile yapacağınız önlemler ile daha iyi hale gelebilir. Genellikle gereken tek şey mümkün olduğunca rahat bir pozisyon sağlamaktır. Boyun ağrısı şiddetli olduğunda ve uzun sürdüğünde ise aşağıdaki belirteceğim tedbirleri alınız. BUnlar ; Boyun için önerilen egzersizleri. tam hareket açıklığının korunmasını sağlar ve kasların gücünü artırır. Ağrı geçtikten sonra boyunda kalabilen tutukluluk şikayetinin tedavisinde çok yardımcı olur. Yüzmek, bisiklete binmek, yürümek gibi yumuşak boyun hareketlerini içeren sporlar faydalıdır. Asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün. Başınızla yük taşımayın. Baş seviyesinin yukarısına doğru yük kaldırmayın.Boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın. en önemlisi ''Telefonu konuşurken boyun-omuz arasına sıkıştırmayın. Otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın. Gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu takviye edin. Yatak dışında boyununuz düşercesine uyuya kalmayın. Sigara gibi kötü alışkanlıklardan mutlaka uzak ! durunuz Aşırı yüksek veya alçak yastık kullanmayın...Çalışma şartlarınızı ve koşullarınızı iyi düzenleyin. Gergin bir kişilik yapısı ne yapsanız fayda etmez. durum hal ve tavırlarınızı düzenleyiniz. Özellikle bilgisayar ve masa başında saatte bir maksimum hareket edin. Omuzları veya boyunu hareket ettiriniz. doktorunuzun dediğini ve raporda endişe edecek durum yok olduğunu belirtmiş. yukarıda belirtiğim tavsiyelere genel olarak uymak zorundasınız.sabırlı olunuz doktorunuzun tavsiyesine aynen uymak durumundasın. şimdiden geçmiş olsun.

21 Mart 2017 13:51