22 Ekim 2019 09:22

bt sonucu yorumlama

'IVKM verilmeden inceleme yapılmıştır. Sağ meme mastektomize olup, protez izlenmiştir. Paratrakeal, aortopulmoner, subkarinal bir kısmı kalsifikasyon içeren konglomere görünümde LAPlar izlenmiş olup, Haziran 2019 tarihli BT'ye göre fark saptanmadı. Vertebralarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir. Sağ akciğer üst lobda büyüğü apikal segmentte mediastinal plevra tabanlı 32mm çapında olmak üzere yumuşak doku kitleleri ve nodüller izlenmektedir. Haziran 2019 tarihli BT ile karşılaştırıldığında kitle lezyonlarında iki kattan fazla büyüme saptanmıştır. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte radyoterapiye sekonder periferal fibrotik değişiklikler izlenmiştir. Bilateral akciğerlerde sentrilobüler amfizem izlenmektedir. Sağ akciğer alt lob superior segmentte 2mm çapında nodül izlenmiş olup, fark saptanmadı.' açıklamanız mümkünmüdür? iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Müge Akmansu
Radyasyon Onkolojisi

bu raporu görüntüleri görmeden yorumlamak yanıltıcı olabilir, geçmiş olsun

28 Ekim 2019 10:15