SM
Soru Sahibi
18 Aralık 2016 21:24

Boy sıkıntısı

Hocam öncelikle iyi akşamlar boyum yasşım 16 boyum 165 babamın boyu 173 annemin boyu 155 ama bütün amca çocuklarım 180 üzerinde uzamak için ne yapmalıyım herşeye varım saolun varrolun.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Sportif faaliyet ve sıçrayıcı egzersizler yaparak ve dengeli beslenme ile mevcut gelebilecek boyu uzunluğuna ulaşılabilir. Ağırlık kaldırma gerektiren faaliyetlerden uzak durunuz. Sigara alkolden uzak durunuz.16 yaşında mevcut boy uzamasının yoğun olduğu dönemin sonlarıdır. Siz yine spor ve dengeli beslenin büyüme çekirdekleri kapanıncaya kadar boy uzaması 16 yaş öncesi kadar olmasa da yine uzama devam edebilir.Beklentiniz 180 üzerinde olmasın babanıza yetişseniz dahi yeterlidir.

19 Aralık 2016 09:53