SG
Soru Sahibi
24 Şubat 2016 16:39

BOY kısalığı

Merhaba ben Gizem, *** *** ** doğumluyum boyum *** *** ** civarında anne boyu 150 baba boyu *** *** **'dir. 5 ay önce falan doktora gözüktüğümde kemiiklerimin daha kapanmadığını biraz daha uzayacağımı söyledi. 4 yıldır her yaz yüzüyorum 3 ay boyunca ve plates,fıtnees yapıyorum ve çinko kullanıyorum. Boyum 165 olur mu ? Ben 160 olduğumu biliyorum ama geçen gün bir rahatsızlığım yüzünden doktora gittiğimde kız boyuma 153 dedi benim çevremde gerçekten 153 boyunda olan insanlar var ve onlardan uzunum örnek annem var. Çok moralim bozuldu takıyorum bu konuyu biraz . Boyum uzaması için ne yapabilirim ? 13 yaşımda regl oldum. İlgilenirseniz sevinirim :)

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun. Anne baba boy orani ve sizin boyunuz orantılı. Tekrardan olculebilrsiniz 153cm den daha uzun olabilirsiniz. Yaşınız itibariyle buyume cekirdekleri tam kapanmamis olabilir fakat büyüme donemi tamamlanma dönemine yakinsiniz. Bundan sonra 5 cm uzama olmaz. Endişe etmeyin sağlıklı bir boy orani daha önemlidir.platese devam edin sizi daha zinde bir yapiya ve kaslarınızin daha atletik yapiya kavuşturarak daha iyi ve uzun hissetmenizi saglar.

24 Şubat 2016 17:12